LNA PSA4-5043+ od společnosti Mini-Circuits patří mezi oblíbené integrované E-PHEMT zesilovače pracující od kmitočtu 50 MHz do 4 GHz s vnitřním přizpůsobením na 50 Ω.Díky pouzdru SOT-343 a minimu potřebných externích součástek je možné navrhovat velmi malé předzesilovače. Při vysoké hodnotě IP3 = 33,5 dBm, OP1dB +21dBm, nabízí výtečný zisk 18,4 dB. Šumové číslo je při kmitočtu 1 GHz udáváno 0,75 dB. Obvod je možné napájen napětím 3 – 5 V se spotřebou 33 – 56 mA.
Pro své vlastnosti a cenou pohybující se kolem $3 je PSA4-5043+ často vyhledávaným zesilovačem pro použití v zařízeních SDR. To je také důvod, proč jsem se rozhodl navrhnou vlastní typ průběžného zesilovače s tímto obvodem.
Zesilovač je možné napájet po připojeném koaxiálním kabelu (fantom, bias-t) nebo externě. Navržený obvod obsahuje integrovaný nízkošumový stabilizátor MIC5205-4.0YM5 s výstupním napětím 4 V. Je samozřejmě možné zvolit verzi s napětím 3 a 5 V. Tento stabilizátor se společně s přidruženými součástkami osazuje pouze v případě, že napájecí napětí překročí 5 V (limit PSA4-5043+). V opačném případě (při napájení 3 – 5 V) se osazuje pouze nulový odpor R1. Maximální vstupní napětí celého obvodu při použití MIC5205 je 16 V.
Navržený obvod jsem ještě nezkoušel, nicméně neočekávám nějaké výrazné problémy jak při osazování, tak provozu.
Schéma obvodu, plošný spoj ve formátu CadSoft EAGLE a datové list na GitHub
Hi, I am interested to make a few ones for myself. What PCB thickness did you use ?
Cheers !
You can use FR4 1.5 mm.
Mini-circuits je dalsi firma kterou mame na indexu. Vsechno vypada perfektne, na povrchu. Tato technologie je nevhodna pro jakekoliv antenni aplikace.
V praxi to vypada tak, ze hosi pravidelne vymenuji odesle HBT cipy za nove. Dulezite jest cim vic cipu prodate, tim vice penez a vice dilu pro vymenkare cipu.
Zcela stejne to bylo s ERAxxx a jejich predchudci. Uvnitr bylo 5 tranzistoru paralel. Tenhle sunt je CHINA-TW. Kupujte at muzete vymenovat.