Franklinův detektor blesků AS3935

Franklin Lighting Sensor - pcbPřed nějakou dobou se mi dostal do rukou velice zajímavý senzor, Franklinův detektor blesků AS3935. Jedná se o malý integrovaný obvod z produkce rakouské společnosti AMS, který detekuje blížící se bouřky do vzdálenosti až 40 km. Pro detekci je použita miniaturní úzkopásmová anténa Coilcraft MA5532-AE, která přijímá „vysokofrekvenční“ impulzy o kmitočtu 500 kHz se šířkou pásma 33 kHz.Interní logika integrovaného obvodu následně odfiltruje případný šum a rušení a signál zpracuje. Obvod AS3935 komunikuje s okolními zařízeními pomocí sběrnice I2C, případně SPI. Pro jeho funkci je tedy nutné připojit MCU s vhodným programovým vybavením. Samozřejmě lze využít platformy Arduino, Raspberry Pi a podobné, které jsou schopné komunikovat pomocí výše uvedených sběrnic.
Tento obvod je cílen do malých kapesních zařízení určených pro oudoorové aktivity, meteorologické stanice a všude tam, kde je potřeba rychle informovat o blížící se bouřce. Může se stát neocenitelnou pomůckou např. pro radioamatéry, kde je možné vytvořit zařízení, které bude automaticky odpojovat a připojovat anténní systémy, záložní napájení, atd.
AS3935 má pouzdro typu QFN-16 (MLPQ 4×4 16LD) o velikosti 4 x 4 mm. Napájecí napětí může být v rozsahu 2,4 – 5,5 V.

Pro nadcházející testování vlastností AS3935 jsem vytvořil vlastní verzi testovacího kytu, který umožňuje připojit detektor jak přes I2C, tak SPI. Velikost desky je cca 2 x 2 cm a je vytvořena v systému CadSoft EAGLE 7.2. Identifikaci headerů je možné nalézt ve schématu a datasheetu.

Franklin Lighting Sensor - sch

Schéma obvodu

Franklin Lighting Sensor - pcb

Plošný spoj

Schéma obvodu, plošný spoj ve formátu CadSoft EAGLE a datové listy na GitHub

9 thoughts on “Franklinův detektor blesků AS3935

  1. Jaromír Gadula

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na ten SJ1,SJ2,SJ3 jaké tam jsou parametry? Na základním schematu jsou ty kontakty spojené se zemí a u vás je unipolarní tranzistor? Nejsem moc znalý v elektrotechnice takže neznám úplně všechny součástky tak nevím jakou zde použit. Díky za odpověď.

  2. Jaromír Gadula

    Ahoj, jak jsi připájel ten chip as3935? Koupil jsem si jich par a nechal i udělat tištáky protože bych nezvládl udělat tak jemné cesty ani fotocestou ale i tak jsem se natrápil vrtáním propojek 0,3mm :-) ale teď se mi asi nedaří dobře připájet ten AS3935 možná se netrefím přesně a nebo ho zničím teplem :(

Napsat komentář