Před nějakou dobou se mi dostal do rukou velice zajímavý senzor, Franklinův detektor blesků AS3935. Jedná se o malý integrovaný obvod z produkce rakouské společnosti AMS, který detekuje blížící se bouřky do vzdálenosti až 40 km. Pro detekci je použita miniaturní úzkopásmová anténa Coilcraft MA5532-AE, která přijímá „vysokofrekvenční“ impulzy o kmitočtu 500 kHz se šířkou pásma 33 kHz.Interní logika integrovaného obvodu následně odfiltruje případný šum a rušení a signál zpracuje. Obvod AS3935 komunikuje s okolními zařízeními pomocí sběrnice I2C, případně SPI. Pro jeho funkci je tedy nutné připojit MCU s vhodným programovým vybavením. Samozřejmě lze využít platformy Arduino, Raspberry Pi a podobné, které jsou schopné komunikovat pomocí výše uvedených sběrnic.
Tento obvod je cílen do malých kapesních zařízení určených pro oudoorové aktivity, meteorologické stanice a všude tam, kde je potřeba rychle informovat o blížící se bouřce. Může se stát neocenitelnou pomůckou např. pro radioamatéry, kde je možné vytvořit zařízení, které bude automaticky odpojovat a připojovat anténní systémy, záložní napájení, atd.
AS3935 má pouzdro typu QFN-16 (MLPQ 4×4 16LD) o velikosti 4 x 4 mm. Napájecí napětí může být v rozsahu 2,4 – 5,5 V.
Pro nadcházející testování vlastností AS3935 jsem vytvořil vlastní verzi testovacího kytu, který umožňuje připojit detektor jak přes I2C, tak SPI. Velikost desky je cca 2 x 2 cm a je vytvořena v systému CadSoft EAGLE 7.2. Identifikaci headerů je možné nalézt ve schématu a datasheetu.
Schéma obvodu, plošný spoj ve formátu CadSoft EAGLE a datové listy na GitHub
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na ten SJ1,SJ2,SJ3 jaké tam jsou parametry? Na základním schematu jsou ty kontakty spojené se zemí a u vás je unipolarní tranzistor? Nejsem moc znalý v elektrotechnice takže neznám úplně všechny součástky tak nevím jakou zde použit. Díky za odpověď.
Zdravím,
to nejsou tranzistory, ale zkratovací propojky, které se používají podle datového listu k obvodu AS3935.
Ahoj, jak jsi připájel ten chip as3935? Koupil jsem si jich par a nechal i udělat tištáky protože bych nezvládl udělat tak jemné cesty ani fotocestou ale i tak jsem se natrápil vrtáním propojek 0,3mm :-) ale teď se mi asi nedaří dobře připájet ten AS3935 možná se netrefím přesně a nebo ho zničím teplem :(
Já používám horký vzduch. Bez něho se ale lze také obejít: https://www.youtube.com/watch?v=d-f-SBC0GrU
No tak to vypadá docela jednoduše :) asi si budu muset koupit nějakou horkovzdušnou pájku no :-)
Pokud děláš víc takových věcí, tak se určitě neztratí. Já mám YIHUA 992DA, a jsem nadmíru spokojen.
Tak jsem to zkusil s lepším vybavením ale pořad se mi to nehlásí :-( jestli budeš mít trochu času pomohl bys mi najít chybu?
Tak už mi to jede :-) chyba byla v jednom propoji na dps a změna pinu v programu pro I2C
Tak to je výborná zpráva :-)