Vedení účetních dokladů

folder-of-files-428299_640Každý účetní doklad musí být při vedení účetnictví správně zpracován a uložen pro případnou kontrolu. Jak ale takové zpracování a uložení provádět je na každém účetním, jeho možnostech a zkušenostech. Existuje ale nějaké doporučení, kterého bychom se měli držet, aby byla tato práce co nejefektivnější a vše bylo možné v případě potřeby nalézt?

Úèetnictví - Prùvodka dokladu

Účetními doklady, zápisy a knihami se zabývá zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Já osobně dodržují následující pravidla:

  • Každý účetní doklad je označen průvodkou, která obsahuje nejdůležitější informace o dokladu. Mezi ně patří identifikace v informačním systému, název účetní knihy, popis, DPH, ceny (včetně reverse charge), a jiné. K dokladu jsou také připojeny související dokumenty jakými jsou objednávky a dodací listy. Na doporučení FÚ kombinuji příjmové i výdajové doklady (původně jsem vedl v oddělených pořadačích).
  • Účetní doklady jsou umístěny dle data vystavení do účetních knih (šanonů). Ty jsou pečlivě popsány a uskladněny.

Zda je to jednoduchý nebo složitý systém nechám na posouzení každého. Už několik let tento systém používám a neměl jsem jediný důvod jej měnit.

Dokumenty (vlastní návrh):
Průvodka dokladu (.pdf)
Průvodka dokladu (.docx)

2 thoughts on “Vedení účetních dokladů

  1. Radim M.

    Dobrý den, velmi užitečný článek. Já si asi dvě účetní období vedl účetnictví sám. Nyní bychom chtěli najít externí účetní. Máte nějakou zkušenost s firmou https://comeflexoffice.cz/ ohledně vedení účetnictví? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář