Climate Detectives Kids: Nose up high in the sky (Až naprší a uschne)

Abychom mohli předpovídat počasí, musíme jej pozorovat a porozumět mu.
V aktivitě Až naprší a uschne se naučíme sledovat a měřit vlastnosti aktuálního počasí pocitově i vlastním vybavením, které si často můžeme postavit sami.

 

Více o Až naprší a uschne se lze dozvědět na internetových stránkách ESERO: Až naprší a uschne, Climate Detectives: Nose up high in the sky.

Naše tělo umí samo zjišťovat aktuální počasí. Víme, že je nám zima, horko, fouká vítr, prší nebo sněží.

K vlastnímu sledování počasí můžeme také použít profesionálních meteorologických stanic, měřících přístrojů nebo družicových dat.

Naše stanoviště a vybavení

Pro náš projekt jsme si zvolili dvě odlišná stanoviště. Na prvním stanovišti jsme kontrolovali počasí každé ráno, na druhém stanovišti každé odpoledne.

Bohužel, na prvním stanovišti nám někdo odcizil přístroj pro měření srážek, nicméně za celé sledované období nesněžilo ani nepršelo.

K měření jsme využili několik elektronických měřících přístrojů: teploměr – multimetr s termočlánkem, digitální teploměr, digitální anemometr.

Teplotu jsme ale také měřili lihovým teploměrem.

Podle návodu jsme vyrobili anemometr se čtyřmi kelímky (+1 jako držák) a nádobu pro měření srážek.

Napadlo nás, že vyrobený anemometr vylepšíme, a místo čtyřech kelímků jsme použili pouze tři. Takový počet se nejčastěji používá u miskových anemometrů.

Pro výpočet rychlosti větru je potřeba vypočítat obvod kruhu, který „lopatky“ opisují, a počítat počet otáček za definovaný čas. Z jednoduchého vzorce nám vyjde přibližná rychlost větru. My ale pro měření používali digitální anemometr, který je přesnější a skladnější.

Cítíme počasí

Náš výzkum probíhal v zimě. Kolem bylo dostatek sněhu a nebylo nic jednoduššího, než vzít trochu do ruky a pozorovat jeho vlastnosti a naše pocity.

Měříme počasí

Celý týden, každé ráno a odpoledne, jsme stejným způsobem měřili různé vlastnosti počasí. Když jsme ale naměřené hodnoty porovnávali s aktuální předpovědí, jejich rozdíl byl v některých případech velmi velký. To je způsobeno lokálností předpovědí, ale také našimi amatérskými podmínkami měření.

Leave a Reply