Climate Detectives Kids: Astro farmer

Evropská kosmická agentura (ESA) se nezabývá pouze vesmírem a vysíláním družic do vesmíru, podporuje i aktivity vzdělávání dětí různých věkových skupin.

Jedním z těchto vzdělávacích projektů je Climate Detectives Kids, který se zaměřuje na životní prostředí a klima. My začali s aktivitou Astro farmer.

Děti se naučí porozumět různým procesům v přírodě, starat se o rostliny a sledovat a vyhodnocovat jejich růst.

Více o Astro farmer se lze dozvědět na internetových stránkách ESERO: Astro farmer, Climate Detectives: Astro farmer nebo Mission X: Astro farmer.

Potřebují rostliny světlo?

Jednoduchým experimentem s řeřichou můžeme zjistit, jak budou rostliny růst na osvětleném místě v porovnání s místem zakrytým.

Experiment trvá celý týden. My jej zakončili chuťovým senzorickým testem, jehož výsledek nebyl překvapivý: řeřicha pěstovaná na slunečním světle má výraznější vůni i chuť.

Pěstování řeřichy jsem se už věnoval v článku Zkouška multispektrální LED pro růst rostlin na Lepidium Sativum (řeřicha setá) – časosběrný film.

Potřebují rostliny vodu?

Jak jednoduše zjistíme, zda rostlina odebírá ze kořeny nebo stonkem vodu? Použijeme bíle rostoucí květinu a několik různých inkoustů nebo potravinářské barvivo.

Pro experiment je vhodnější vybírat květy, které ještě nejsou plně rozkvetlé, protože v tomto případě je proces příjmu vody stonkem rychlejší.

Inkousty nám opravdu květy obarvily, nicméně červené potravinářské barvivo nemělo žádný účinek.

Potřebují rostliny půdu?

V dnešní době se často uvažuje o hydroponickém pěstování rostlin. V tomto experimentu můžeme sledovat, jak nám rostliny klíčí a rostou v různých substrátech.

Klíčení probíhá u všech sledovaných vzorků stejně. Je potřeba pouze dostatek vlhkosti, která aktivuje proces klíčení. Následně si několik dnů vystačí mladá rostlinka se živinami uloženými v semínku. První dva lístky tyto živiny obsahují, a proto jsou podstatně mohutnější než nově vyrostlé.

Leave a Reply